Ēku fasādēs tiek izmantotas divu veidu sistēmas mitrā apmetuma sistēma un ventilējamo fasāžu sistēmas. Mitro apmetumu sistēmas mēdz saules UV staros izdegt un zaudēt savu sākotnējo toni kā āri saules radīta karstuma ietekmē mēdz veidoties mikroplaisas. Ventilējamām fasādēm ir priekšrocība, ka saules karstums vasarās uzkarsē tikai fasādes piekārtās daļas ārējo apdari, bet gaisa šķirkārta starp ventilējamo fasāžu loksnēm un siltinājumu nodrošina ēkas neuzkaršanu, kā arī tvaika caurlaidība ir daudz augstāka ventilējamām fasādēm.
Dzīvojās ēkās energozudumi caur ēkas sienām var sasniegt līdz pat 30% no kopējā ēkā akumulētā siltuma, tāpēc būvējot ēku viena no svarīgākajām prasībām ir ievērot energoefektivitāti. Veicot siltumtehniskos aprēķinus var precīzi noteikt kādu siltumizolācijas slāņa biezumu Jums izvēlēties.
Kāpēc vadošie konstruktori un arhitekti iesaka ventilējamās fasādes?
Ventilējamās fasādes struktūra sastāv no:
- siltumizolācijas slānis, kas visbiežāk ir akmens vate
- nesošā konstrukcija, kas visbiežāk ir izgatavota no alumīnija vai nerūsējošā tērauda. Pateicoties šo materiālu īpašībām, tas ir izturīgs pret koroziju un samazina ēkas slodzi, nodrošinot ilgstošu, drošu lietošanu.
- dekoratīvie segumi, kas visbiežāk ir materiāli ar augstu estētisko vērtību un augstu izturību pret ārējiem faktoriem. Fasādes dekoratīvā slāņa izgatavošanai izmantotie materiāli var tikt izmantoti arī daudzos citos ēku arhitektūras elementos.
Detaļām ir nozīme. Ventilējamās fasādes spēj radīt estētisku, modernu un unikālu dizainu.
valdes loceklis, Ivars Sveile
Svarīgi ir izvēlēties pareizu ventilējamo fasāžu nesošo konstrukciju tipu.
Ventilējamo fasāžu nesošā konstrukcija tiek izbūvēta atkarībā no ieplānoto lokšņu veida. Ja ir plānots ventilējamās fasādes apdarē izmantot šķiedru cementa plāksnes, tad nesošo konstrukciju izbūvē no nesošajiem leņķiem (kronšteiniem), termostraplikām, un vienas kārtas karkasa. Ja plānojat ventilējamās fasādes apdarē izmantot keramiskās vai akmens flīzes, tad nesošā konstrukcija ir jāizbūvē stabilāka, jo tai ir jānes lielāka slodze. Šādos gadījumos parasti izmanto lielāka izmēra leņķus (kronšteinus), termostarplikas, karkasa profilus izbūvē atbilstoši stiprinājuma veidam, kas ir ieplānots fasādes lokšņu izklājumā. Visbiežāk keramiskās loksnes tiek iekārtas speciālos iekaros.
Ventilējamās fasādes rada estētisku dizainu, jo tās var savstarpēji kombinēt un izbūvēt jebkādos toņos un lokšņu veidos.