Ventilējamās fasādes montāža un tehnoloģijas
Ventilējamās fasādes apakšsistēma jeb nesošais karkass ir visas fasādes struktūras rāmis. Tas nodrošina gaisa šķirkārtu starp ārējo apdari un izolāciju.
Ventilējamā fasādes sistēma (karkass) tiek izgatavots no alumīnija, cinkota metāla un nerūsējošā tērauda. Karkass ir piestiprināts pie stiprinājuma leņķiem (kronšteiniem) pie nesošās sienas. Kronšteinu skaitu un nepieciešamo daudzumu aprēķina fasādes projekta izstrādātājs vai arī apakšsistēmas izplatītājs.
SVARĪGI!
Nesošie karkasi atšķiras pēc fasādes apdares veidiem, t.i. lokšņu smaguma, lokšņu izmēra vai lokšņu materiāla tipa.
Ventilējamā fasāde sastāv no vairākām komponentēm – siltinājuma slāņa, pretvēja slāņa, nesošā karkasa, gaisa šķirkārtas un apdares plāksnēm
Kas ir Ventilējamā fasāde?
Ventilējamā fasāde ir viena no visizplatītākajām ārējās apdares veidiem. Ventilējamā fasāde ir fasādes būvniecības tehnoloģiju virsotne, tā ir piemērota jebkurai modernai ēkai. Tā ne tikai uzlabo ēkas izskatu, bet arī droši aizsargā pret ārējām ietekmēm, tostarp mehāniskiem bojājumiem un nokrišņiem.
Ventilējamās fasādes apakškonstrukciju iedala pēc to veidiem
Vertikālā karkasa konstrukcija
Dubultā karkasa konstrukcija
Zemās cenas un vienkāršākas montāžas dēļ vertikālā apakškonstrukcija ir vispopulārākā. To izmanto keramikas, metāla kasešu, šķiedru cementa plākšņu un citu apšuvuma veidu stiprināšanai.
Ventilējāmās fasādes loksnes, kuras ir jāmontē ar griezumu (klinkera flīzes, dabīgais akmens, terakotas paneļi) nav paredzētas vertikālā karkasa montāžai.
Labi iztur spiedes un stiepes slodzes.
Dubultā karkasa ventilējamās fasādes apakškonstrukcija ir dārgāka un laikietilpīgāka, bet tanī pat laikā vismodernākā.
Horizontālo un vertikālo profilu kombinācija ļauj pārdalīt slodzes starp profiliem un nodrošināt augstāku drošības rezervi.
Dubultā apakškonstrukcija ir paredzēta visu veidu fasāžu lokšņu apdarēm.
Apakškonstrukcijas iedalījums pēc materiāla
Cinkota tērauda karkass
Zemas izmaksas;
Kalpošanas laiks aptuveni 50 gadi vājas agresivitātes atmosfērā;
Stiprības robeža ir 3 reizes augstāka nekā alumīnijam, kas dod lielākas iespējas smagu apšuvuma materiālu uzklāšanai, kā arī ļauj izlīdzināt būtiskus fasādes nelīdzenumus, ko rada lielāka pieļaujamā sistēmas projekcija;
Vienkārša montāža, pateicoties tikai nesošo kronšteinu izmantošanai;
Izturība pret augstas temperatūras iedarbību un atklātu uguni;
Ēkas siltuma zudumi, izmantojot tērauda konstrukciju, ir mazāki (tērauda siltumvadītspēja ir 5,5 reizes zemāka nekā alumīnija).
Alumīnija karkass
Vidējās izmaksas (no 22 eiro/m2);
Kalpošanas laiks vairāk nekā 70 gadi zemas agresivitātes atmosfērā;
3 reizes vieglāks par tēraudu, kas ļauj izmantot alumīnija konstrukcijas ēkām ar zemu pieļaujamās slodzes robežu uz nesošajām konstrukcijām;
Lineārās izplešanās koeficients ir 2,5 reizes lielāks nekā tēraudam. Sarežģītāki projektēšanas un uzstādīšanas darbi sakarā ar nepieciešamību apvienot nesošos un bīdāmos kronšteinus (leņķa stiprinājumi), lai kompensētu siltuma izplešanos;
Atstarpes starp apšuvuma plāksnēm ar alumīnija konstrukciju ir 8-10 mm, salīdzinot ar 4-5 mm ar tērauda konstrukciju, lai kompensētu siltuma izplešanos;
Fasādes deformācijas un iznīcināšanas iespējamība ugunsgrēkā augstas temperatūras ietekmē. Temperatūra uz ventilējamo fasāžu apšuvuma iekšējās virsmas ugunsgrēka laikā var sasniegt 650°C, un alumīnijs sāk deformēties jau pie 600°C temperatūras. Salīdzinājumam, tērauda kušanas temperatūra ir 3 reizes augstāka un sasniedz 1800 °C;
Zema stiepes izturība ierobežo smago apdares materiālu izmantošanu.
Nerūsējošā tērauda karkass
Augsākās izmaksas;
Kalpošanas laiks vairāk nekā 70 gadi zemas agresivitātes atmosfērā;
Izturība pret koroziju. Vēlams izmantot agresīvā vidē (piekrastes pilsētās, industriālajos rajonos);
Termiskās un stiprības īpašības ir līdzīgas cinkotajam tēraudam.
Ventilējamās fasādes montāža soli pa solim
Ventilējamās fasādes uzstādīšanas process:
- Sienas uzmērīšana un marķēšana kronšteiniem un kronšteinu uzstādīšana
- Siltumizolācijas slāņa uzstādīšana
- Profilu montāža (L, HAT, Omega u.c)
- Logu ailu apdare un palodžu montāža
- Fasādes plātņu montāža atkarībā no tipa
Šajā piemērā apskatīsim ventilējamās fasādes montāžas procesu soli pa solim, izmantojot dubulto karkasu un metāla kasetes ārējai apdarei.
Metāla vai alumīnija kasetes visbiežāk izmanto komercēkām, birojiem vai industriālajām ēkām, jo to montāžas izmaksas ir vienas no augstākajam.
Metāla kasetes var atšķirties pēc krāsas un formas.
Viņām ir arī dažādi stiprinājuma veidi:
Redzamais stiprināšanas veids – Ir redzami savienojumi un stiprinājumi. Pēc darba pabeigšanas tie tiek krāsoti fasādes krāsā. Pateicoties tam, tie kļūst gandrīz neredzami.
Slēpts stiprināšanas veids – Metāla kasešu stiprinājumi un savienojumi paliek neredzami, siena izskatās kā monolīta konstrukcija. Uzstādīšana tiek veikta no apakšas uz augšu. Kasešu augšējā daļa ir piestiprināta pie profila, izmantojot pašurbjošās skrūves. Šis risinājums ir dārgāks.
1. Nesošo stiprinājumu montāža
1. Izmantojot marķieri, uzmēriet un atzīmējiet stiprinājumu vietas uz sienas, nolīmeņojiet un urbiet ar triecienurbjmašīnu (izvēlieties urbju veidus atkarībā no sienas virsmas materiāla)
2. Nesošo leņķu (kronšteinu) uzstādīšana. Zem leņķiem lietot termo starpliku, lai neveidojas aukstuma tilts. Izmantot noturīgus dībeļus, kuri ir paredzēti konkrētam sienas materiālam un ir aprēķinātās slodzes nestspējīgi (iesakām nerūsējošā tērauda dībeļus). Uz kronšteiniem pēc siltināšanas tiks uzstādīts karkass.
2. Fasādes siltināšana (siltināšanas materiāls akmens vate)
1. Veikt akmens vates siltumizolācijā iegriezumus ar speciālu nazi vai zāģi. Akmens vati uzsēdināt uz stiprinājumu leņķiem (kronšteiniem) tā, lai tie iziet cauri vatei.
2. Siltinājuma slāņa nostiprināšana ar dībeļiem. Dībeļu garumu un naglas veidu izvēlēties atbilstoši mūra materiālam un siltināmā materiāla biezumam. Ievērot dībelēšanas tehnoloģiju. Vidēji 5-6 dībeļi uz 1m2.
3. Pretvēja membrānas montāža (pretvēja plēve)
Pretvēja membrāna ir paredzēta, lai siltinājuma slāni pasargātu no vēja un mitruma iedarbības. Membrānu stiprina ar fasādes dībeļiem. Membrānas šuves veido ar pārlaidumiem un šuves ir nepieciešams nolīmēt ar speciālu šuvju lentu.
4. Ventilējamās fasādes apakškonstrukcija (karkass)
- Pie leņķiem stiprina L tipa profilus ar kniedēm vai speciālām skrūvēm. Vienlaicīgi līmeņojot profilus un pašu karkasa plakni.
2. HAT profilu montāža ar kniedēm. Pirmstam veikt urbumus.
Caur gaisa šķirkārtu, starp apdares plāksnēm un siltumizolāciju, brīvi cirkulē gaiss, kas noņem no konstrukcijām kondensātu un mitrumu. Gaisa šķirkārtas platums ir no 20 mm – 50 mm.
5. Ventilējamās fasādes apdare ar plāksnēm (metāla kasetes)
- Cokola profila montāža un amortizējošās lentas uzstādīšana
2. Metāla vai alumīnija fasādes kasešu montāžu uzsāk no apakšas viena stūra uz augšu. Sākumā uzstādot stūra kasetes. Montāžas laikā nepieciešams kontrolēt horizontāli un vertikāli, izmantojot celtniecības līmeņrādi.
Kad kasetes ir uzstādītas, tad ventilējamās fasādes montāžas darbi ir paveikti. Ievērojot tehnoloģiju rezultātam ir jābūt tādam kā attēlā.
Telefona numurs
+371 26134143
Epasta adrese
info@fasades.lv
Sazinies ar mums
Zvanīt: +371 26134143
Rakstīt: info@fasades.lv